Resultater fra Andescramble 2017

Lørdag blev årets andescramble afviklet, hvor 51 spillere stillede til start.

Resultat af matchen blev som følger:

  1. plads med 53 point: Peter Jacobsen, Bent Vesterskov, Jesper Larsen, Henning Mortensen
  2. plads med 54 point: Kurt Jensen, Søren Meinertz, Christian Wieth, Torben Lauridsen (bedst på de sidste 9 huller)
  3. plads med 54 point: Jette Nielsen, Ernst Lund, Henny Stender, Nick Wilson (bedst på de sidste 6 huller)

Der var flere hold på 54 point, så det var en tæt og spændende match.

Dagen blev afsluttet med dejlig and og hygge i klubstuen.

Tak til Andescramblens sponsor MENY Frederiksværk.

Turneringsleder var: Pia Andreasen.

Resultater fra Efterårs Fourball 2017

Efterårs Fourball blev spillet med kvalifikation og kvartfinaler i et kedeligt regnvejr lørdag, men alligevel med fine resultater.

Søndag med semifinaler og finaler, som blev afviklet i sol og med en del vind.

Spillerne var trætte, men alligevel blev der kæmpet om placeringerne.

Vindere blev Magnus og Mureren, foran Thomas Danner og Stefan Johansen.

William Grahn og Martin Schrøder indtog 3. pladsen foran Thomas Gorski og Jesper Rønn.

Tak til Forårs Fourballens sponsor Sirius.

Turneringsleder var: Ib Lyng.

Resultater fra Klubmesterskaberne Aldersopdelt og DUF mesterskaberne 2017

Weekendens Klubmesterskaber Aldersopdelt samt DUF mesterskaberne blev spillet i perfekt golfvejr. Kun lidt sol og ingen vind.

Resultaterne var pæne med relativt lave scores.

Resultaterne fra de enkelte rækker blev som følger:

Junior Drenge: vinder blev August H. Sidal Svensen med -1, efterfulgt af Sebastian Friedrichsen med +1, og Sebastian Gorski med +8.

Junior Piger: vinder blev Daniella Rønn Gyoni med +14.

MidAge Herrer: vinder blev Jackie Larsen med -2, efterfulgt af Jens Fredgaard Schiander med -1, og Bo Reinholm Jensen med par.

MidAge Damer: vinder blev Christina Storm Jønson med +39, efterfulgt af Anne Broen Christensen med +44.

Senior Herrer: vinder blev Jørn Jensen med +12, efterfulgt af Jørgen H. Andersson med +18, og Erik Winther ligeledes med +18.

Senior Damer: vinder blev Pia Christensen med +51, efterfulgt af Pia Andreasen med +64.

Veteran Herrer: vinder blev John Nielsen med +10, efterfulgt af Lars Drejer med +21, og Peter Wille med +24.

Veteran Damer: vinder blev Lis Tvede, med +46 efterfulgt af Inge Buchmann med +53, og Merete Wille med +58.

Super Veteran Herrer: vinder blev Peer Søndergaard med +26, efterfulgt af Henrik Sørensen med +55, og Ib Rathsach med +60.

Super Veteran Damer: vinder blev Miki Hedegaard med +42, efterfulgt af Birgit Munk med +43.

DUF-rækken: vinder blev Leon Skinbjerg med 10 point, efterfulgt af Steen Myrhøj med 8 point, og Gitte Grimm Dyrhauge med 6 point.

Turneringsleder var: Ib Lyng.

Resultater fra Klubmesterskaberne 2017

Klubmesterskaberne 2017 blev spillet lørdag og søndag. Med et kraftigt regnvejr lørdag eftermiddag, blev det noget af en udfordring for spillerne. Alligevel blev der spillet meget fin golf, og til finalerunden søndag viste vejret fra sin bedste side, med fint solskin og kun let vind, det blev til flotte resultater.

Vinder af damerækken blev Karen Fredgaard med +1, efterfulgt af Daniella Rønn Gyoni med +14, og Louise Wanning Anderson med +25.

Vinder af herrerækken blev Sebastian Frederichsen med -12, efterfulgt af Søren Moldow med -3, og Oliver Wendt med +1.

Tak til turneringens sponsor Sensortek Gydevangen 21a i Allerød, ved Bjarne og Mona Plahn.

Turneringsleder var: Ib Lyng.

Resultater fra Asserbo Grand Cru 2017

Asserbo Grand Cru blev spillet lørdag den 2. september i dejligt sensommervejr på en flot opsat bane. Turneringen blev spillet som en mixed greensome for ikke-samboende, med 54 spillere til start (27 hold) fordelt på to rækker.

Resultatet blev som følger:

A-rækken

  1. Signe Justesen / Peer Søndergård, 42 point
  2. Magnus Nøhr Petersen / Henriette Andrae Seehusen, 40 point
  3. Pia Christensen / Søren Rasmussen, 37 point

B-rækken

  1. Birgit Thomsen / Arne Randskov, 38 point (bedst på sidste 6)
  2. Marianne Frederiksen / Palle Henriksen, 38 point
  3. Lene Schrøder / Mads Holst, 35 point

Tættest på hullet

Hul 7: Lene Schrøder
Hul 11: Jesper Rønn

Tak til turneringens sponsor Murer Søren, samt ERA Biler og SPAR Købmanden Torben for præmier til de indlagte tættest på hullet konkurrencer.

Turneringsleder var: Peter Jacobsen.